در همایش روز رسته حقوق در ارتش مطرح شد دریادار سیاری: اشراف حقوقی ضامن موفقیت در انجام ماموریت‌ها است

 

ebf4ced3-015c-4598-9a29-daf1a6a51b38

معاون هماهنگ کننده ارتش گفت: اجرای قوانین، مقررات و اشراف حقوقی بر مسائل، ضامن موفقیت یک سازمان در انجام ماموریت‌هایش است و باعث سالم ماندن کارکنان و مسئولان سازمان می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ارتش، همزمان با گرامیداشت هفته قوه قضائیه، دریادار «حبیب‌الله سیاری» در همایش «روز رسته حقوق در ارتش» که روز یکشنبه در تالار میثاق ستاد ارتش برگزار شد، اظهارداشت: اجرای قوانین و مقررات و اشراف حقوقی بر مسائل از توانمندی‌های یک فرمانده محسوب شده و سبب می‌شود تا یک سازمان در مسیر رشد و تعالی حرکت کرده و به بیراهه نرود.

معاون هماهنگ کننده ارتش افزود: اجرای قوانین، مقررات و اشراف حقوقی بر مسائل، ضامن موفقیت سازمان در انجام ماموریت‌ها بوده و موجب سالم ماندن سازمان، کارکنان و مسئولان می‌شود.

سیاری یکی از آفت‌های سازمان‌ها را عدم آگاهی و تسلط بر مسائل حقوقی عنوان کرد و افزود: اگر قوانین و مقررات به دلیل عدم اطلاع و اشراف حقوقی اجرا نشود، آن سازمان در آینده با آسیب‌های جدی مواجه خواهد شد.

وی با بیان اینکه مهمترین سرمایه یک سازمان، نیروی انسانی باتجربه است، افزود: نیرویی که سال‌ها تلاش کرده تا به سازمان خود خدمت کند، امکان دارد به علت عدم بهره‌گیری از مشاوره حقوقی و ناآگاهی نسبت به مسائل قانونی در وهله نخست به خود و در مرحله دوم به سازمان سازمان خود آسیب برساند.

معاون هماهنگ کننده ارتش تاکید کرد: اجرای قوانین و مقررات نیاز به علم، دانش و آگاهی دارد و در واقع امروز فعالیت حقوقی یک امر کاملاً تخصصی محسوب می‌شود، لذا باید بسترهای لازم جهت بهره‌گیری مستمر از کارشناسان حقوقی وجود داشته باشد تا در راستای ارتقای توان نیرو و سازمان به بهترین نحو از توانمندی‌های آنان استفاده شود.

سیاری خاطرنشان کرد: ما باید در حوزه امور حقوقی به نحوی عمل کنیم که نیاز واقعی سازمان و رده‌های تابعه برطرف شده و کارشناسان این حوزه باید به میزان اهمیت کار خود در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌های سازمان توجه داشته باشند و بدانند که عملکرد صحیح‌شان تا چه اندازه می‌تواند در هدایت مجموعه به سمت رشد و تعالی موثر واقع شود.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از مسائل حقوقی در سطح نیروها قابل حل و فصل شدن است، تصریح کرد: اقدامات پیشگیرانه ما باید به گونه‌ای باشد که کمتر نیازمند استفاده از مراجع قضایی و محاکم باشیم و در این زمینه اداره قوانین و امور مجلس ارتش اقدامات شایسته و اثربخشی انجام داده که قابل تقدیر است.

همچنین در این همایش سرهنگ مسلم یعقوبی رییس اداره قوانین، امور حقوقی و مجلس ارتش ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌ها و عملکرد یکساله این اداره و واحدهای حقوقی نیروهای تابعه ارتش گفت: در راستای تعمیق فرهنگ مشاوره حقوقی و نیز ترویج فرهنگ قانونگرایی در بین کارکنان و خانواده‌های آنان بیش از ۱۰‌ها دفتر مشاوره حقوقی و قضایی در کوی‌های سازمانی ارتش در سراسر کشور تأسیس و در حال فعالیت هستند که بخشی از توانمندی کارشناسان حقوقی ما در امور مشارکت اجتماعی و مقابله با آسیب‌های اجتماعی است.

وی تمرکزی شدن امور دیوان عدالت اداری در سطح ارتش را نقطه عطفی در اتمام پرونده‌های مفتوح خواند و روزآمدی قوانین و مقررات، قضا زدایی، جرم زدایی در قوانین کیفری، تنقیح قوانین، اجتناب از تورم قانونگذاری، رفع تشتت قوانین و همکاری با قوه قانونگذاری کشور در رفع معضلات قانونگذاری در حوزه‌های مرتبط با نیروهای مسلح را از جمله اهداف و برنامه‌های اداره قوانین و امور مجلس ارتش برشمرد.

ایرنا