بازار کساد وکلا در چهارمحال و بختیاری!

بازار کساد وکلا در چهارمحال و بختیاری!

چهارمحال و بختیاری نایب ‌رئیس کانون وکلای دادگستری چهارمحال و بختیاری از بیکاری 70 درصدی  وکلای دارای پروانه وکالت استان خبر داد.

ابراهیم اکبریان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: از میان دانش‌آموختگان و فارغ‌التحصیلان حقوق همه‌ساله آزمون وکالت برگزار می‌شود که پذیرفته‌شدگان این آزمون پس از بررسی یک‌سری استعلامات پروانه وکالت دریافت کرده و به مدت 18 ماه در کنار یک وکیل دوره کارآموزی را می‌گذرانند.

نائب‌رئیس کانون وکلای دادگستری چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه کارآموزان باید پس از گذراندن دوره کارآموزی در یک آزمون اقتباس با دو مرحله کتبی و شفاهی شرکت کنند، افزود: بعد از گذراندن این آزمون و قبولی مجوز پروانه وکالت پایه صادر شده و طی یک مراسم با حضور مقامات قضایی مراسم تحلیف و دریافت سوگندنامه قرائت می‌شود.

اکبریان با بیان اینکه قضات بازنشسته هم می‌توانند پروانه وکالت دریافت کنند، اضافه کرد: اگر شخصی سابقه پنج سال فعالیت قضایی داشته و از سیستم قضایی اخراج نشده و استعفا داده باشد، می‌تواند پروانه وکالت دریافت کند، اما این فرد قاضی محسوب نشده و به عنوان وکیل ادامه فعالیت می‌دهد.

وی تعداد کل وکلای دارای پروانه وکالت استان را 353 نفر عنوان و تصریح کرد: از این تعداد تنها 30 درصد از آن‌ها فعال بوده و 70 درصد آنان فعالیت بسیار کمی در حوزه وکالت دارند و یا پرونده‌ای به آن‌ها ارجاع داده نمی‌شود، چرا که میزان ابطال تمبر توسط وکیل است و اگر وکیلی تمبری باطل نکرده باشد پس وکالت نکرده است.

نایب ‌رئیس کانون وکلای دادگستری چهارمحال و بختیاری بیکاری وکلا را عاملی برای فعالیت آن‌ها در شغل‌های دوم و سوم مطرح و بیان کرد: با حضور رئیس کانون وکلای استان، رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب و مدیرکل دادگستری استان که هرکدام دارای یک رای هستند، نیاز استان برای ارسال تعداد وکلای مورد نیاز ارسال خواهد شد.

اکبریان اجباری شدن قانون وکالت را یکی از عوامل برای مطرح شدن وکلا و خروج از بیکاری این قشر عنوان و خاطرنشان کرد: اگر این وکالت اجباری شود و هر شخص با وکیل خود به دادگاه مراجعه کند می‌تواند مسبب رونق کار آن وکیل شود.

ایسنا