اتحادیه بین المللی وکلا(IBA) تعرض به وکلای میانمار را محکوم کرد

اتحادیه بین المللی وکلا با صدور بیانیه ای تعرض به وکلای دادگستری در میانمار و بازداشت برخی از ایشان را که به حمایت از معترضین به کودتای نظامی می پرداختند، محکوم کرد.

به گزارش وکلاپرس، اتحادیه بین المللی وکلا(IBA) و رییس این نهاد بین المللی در بیانیه و سخنانی جداگانه به بازداشت وکلای دادگستری حامی حقوق معترضین و شهروندان مخالف کودتای نظامی در میانمار اعتراض کرده و این رفتار دولت نظامیان را شدیداً محکوم کرد.

 

در بخشی از بیانیه IBA به مخالفت رفتار دولت نظامیان میانماری با قوانین بین المللی پرداخته شده و آمده است:

 

اتحادیه بین المللی وکلا(IBA) اضمحلال  و نادیده گرفتن سیستماتیک حقوق مردم میانمار از جمله حق حیات، آزادی بیان، آزادی اجتماعات، آزادی انجمنها، حفظ حریم خصوصی، حق انتخاب وکیل و دادرسی عادلانه توسط حکومت نظامی در میانمار را شدیداً محکوم می کند. IBA خواستار احیای حقوق شهروندان و آزادی معترضان و وکلای مدافع بازداشت شده می باشد.

بازداشت وکلایی که وکالت معترضان دستگیر شده در جریان تظاهرات علیه کودتای نظامی در این کشور را بر عهده داشتند، با حقوق و هنجارهای حقوق بین الملل همچون سند اصول اساسی نقش وکلای دادگستری [تهیه شده در هشتمین کنگره سازمان ملل متحد در هاوانا- ۱۹۹۰] در تعارض است.

 

وکیل استنفورد مویو، رییس جدید اتحادیه بین المللی وکلا، نیز ضمن تحسین وکلای میانماری که به حمایت حقوقی از شهروندان این کشور پرداخته اند، گفته است:

IBA وکلای میانماری را که -علیرغم عدم اعتنای حکومت به قانون- به دنبال تقویت حاکمیت قانون در این کشور هستند، حمایت و تشویق می کند.

شهروندان میانماری در خیابان ها توسط نیروهای امنیتی دارای مصونیت به قتل می رسند… آزادی های مدنی با وحشی گری و هتک حرمت کنار زده می شود… با این حال وکلای مسلح به سلاح تخصص و شجاعت حرفه ای جهت دفاع از بازداشت شدگان در کلانتری ها و مراکز پلیس حاضر می شوند.

 اگرچه گاهی این وکلای حرفه ای آزادی و امنیت خویش را به خطر می اندازند اما قسم حرفه ای خود را زیر پا نمی گذارند.

IBA وکلای میانماری را تحسین کرده و از وکلای سرتاسر جهان می خواهد تا از همتایان خود در میانمار حمایت کنند.

برای مطالعه متن کامل بیانیه IBA  و سخنان استفورد مویو به لینک زیر مراجعه کنید:

محکومیت تعرض به وکلای دادگستری در میانمار

گفتنی است کودتای ۲۰۲۱ میانمار (به انگلیسی: ۲۰۲۱ Myanmar coup d’état) در صبح روز ۱ فوریه ۲۰۲۱ زمانی که آنگ سان سو چی مشاور دولت و رئیس‌جمهور وین میینت و سایر رهبران حزب حاکم توسط ارتش میانمار تاتماداو بازداشت شدند، آغاز شد. نظامیان بعد از شکست در انتخابات پارلمانی اخیر، دولت را به تقلب در انتخابات متهم کردند.