کمبود تعداد وکلا یا کمبود فرهنگ مراجعه به وکلا؟ مساله این است به قلم محمد جواد محمدیاری

مقدمه

مدتی هست که یک جریان سازمان یافته مدام با تکرار و القاء این مطلب که : « بخاطر تعداد کم وکلا که موجب ایجاد شدن بازار انحصاری در جهت ارائه خدمات حقوقی برای آنها شده است و این انحصار باعث شده قیمت خدمات حقوقی بسیار بالا باشد در نتیجه بخاطر بالا بودن قیمت خدمات حقوقی ، بیشتر پرونده ها در محاکم دادگستری بدون حضور و دخالت وکلای دادگستری و کارآموزان وکالت مطرح و مورد رسیدگی قرار میگیرند  و در مورد آنها حکم صادر میشودکه این امر موجب میشود چون مردم نسبت به مسائل و مواد قانونی آشنایی نداشته در نتیجه نمی توانند از حقوقشان دفاع نموده یا به حقوقشان دست یابند لذا کمبود تعداد وکلا باعث تضییع شدن حقوق مردم است در نتیجه باید ظرفیت برای ورود در عرصه وکالت برداشته شود تا کمبود وکلا جبران بشود  تا در نتیجه این امر، بازار انحصاری ارائه خدمات وکالتی که برای خودشان ایجاد کرده اند برداشته شود و در نتیجه قیمت خدمات وکالتی پایین بیاید و مردم بتوانند از این خدمات بهره مند گردند تا بتنوانند از حقوق خودشان دفاع نمایند و حقشان تضییع نگردد.

 

طرح سوال

 آیا حقیقت اینگونه هست که حامیان جریان حذف ظرفیت پذیرش در آزمون وکالت وانمود می کنند و دلیل عدم مراجعه مردم به وکلا همان است که آنان می گویند یا علت جیز دیگری است ؟ برای پی بردن به درستی یا نادرستی مطالبی که از طرف این جریان مطرح میگردد کافی است یک تحقیق میدانی در خصوص وضعیت کاری  و درآمدی وکلا و کارآموزان در حال اشتغال صورت بپذیرد تا روشن شود آیا یه واقع وکلا وکارآموزان از بازار انحصاری ارائه خدمات وکالتی برخوردار هستند؟ آیا علت عدم مراجعه مردم به وکلا بخاطر بالا بودن قیمت بهره مند شدن از این خدمات می باشد؟

 

بررسی و تحلیل اوضاع و شرایط کاری و درآمدی وکلا و کارآموزان

اگر اوضاع و شرایط بازار کاری وکلا و کارآموزان  وکالت آنگونه که حامیان جریان حذف ظرفیت از آزمون وکالت ادعا میکنند باشد و صحت داشته باشد پس با این اوصاف، اوضاع و شرایط کاری وکلا و حتی کارآموزان باید خیلی خوب و پر رونق باشد چون از امتیاز بازار انحصاری در ارائه خدمات حقوقی برخوردار هستند و روشن و بدیهی است هر صنفی که از امتیاز بازار انحصاری در ارائه خدماتش برخوردار  باشد قطعا هم مراجعه کننده به میزان فراوان دارد و هم قیمت ارائه خدماتش به خاطر انحصاری بودن خدماتی که ارائه میدهند بسیار بالا خواهد بود. اما آیا واقعا اوضاع و شرایط کاری وکلا و کارآموزان به هیمن صورت است که توصیف میکنند  یا وضع به گونه دیگری است؟ اگر وکلا و کارآموزان از بازار انحصاری ارائه خدمات حقوقی برخوردار هستند  پس چرا هر ساله طبق آمار رسمی خود کانون وکلا عده بسیار زیادی از وکلا به خاطر کسادی بازار کارشان حتی توانایی و تمکن پرداخت هزینه تمدید پروانه خودشان را نیز ندارند. چرا تعداد بسیار زیادی از وکلا به خاطر نداشتن مراجعه کننده و نبود کار و درآمد حتی توانایی اجاره یک دفتر برای انجام کار خودشان را ندارند؟ در رابطه با اوضاع و وضعیت کاری و درآمدی کارآموزان محترم وکالت که دیگر به قدری اوضاع و شرایط برای آنها سخت و مشکل می باشد که بسیاری از آنها بخاطر اینکه هیچ مراجعه کننده و درآمدی نداشته اند مجبور شده اند برگردند به شهر خودشان و عطای شغل وکالت را به لقای آن ببخشند و سراغ کسب و پیشه دیگری بروند. عده دیگری هم از کارآموزان در سخت ترین شرایط در پانسیون هایی که اقامت در آنها بسیار مشکل و بعضا طاقت فرسا هست و بهترین حالتی را که برای کارآموزان کوشا می توان متصور شد به این شکل هست که چند نفر باهم جمع شوند تا بتوانند یک خانه ای ساده و محقر تهیه نموده تا جایی برای سکنی و اقامت خودشان داشته باشند. مطالب و مسائلی که عنوان شد چیزهایی نیستند که خلاف واقع و سمبلیک عنوان شده باشند. اینها عین حقیقیت هستند. هر شخصی که تمایل به احراز این امر دارد کافی است فقط با عده ای از کارآموزان که معمولا برای جلسات دوره های توجیهی و کلاس های آموزشی در روزهای خاصی در ساختمان خود کانون گرد هم می آیند در باره وضعیت درآمدی و شرایط معیشتی آنها ازشان سوال شود شاید از تعداد انگشتان دست تجاوز نکند افرادی که از وضع و شرایط بازار کار و سایر مشکلات رضایت داشته باشند.

 

نتیجه گیری و جمع بندی

حال مجدد بر میگردیم به مطلع بحث و سوالاتی که در بخش دوم این نوشتار عنوان نمودیم. اگر علت عدم مراجعه مردم به وکلا به خاطر تعداد کم وکلا و انحصاری بودن بازار ارائه خدمات وکالتی آنان و در نتیجه گران بودن این خدمات باشد پس نباید هیچ وکیل یا کارآموز بی کار و کم درآمدی داشته باشیم در حالی که دقیقا بر خلاف و برعکس آنچه متاسفانه توسط این جریان در خصوص اوضاع و شرایط کاری و معیشتی وکلا و کارآموزان ترسیم و توصیف می شود؛ اوضاع و شرایط کاری و سطح درآمدی بسیاری از وکلا و خیل عظیمی از کارآموزان کوشا و مستعد به خاطر کمی مراجعه کنندگان به سمت آنان بسیار اسف ناک و کساد می باشد پس اوضاع و وضعیت کاری و معیشتی تعداد زیادی از وکلا و خیل عظیمی از کارآموزان محترم اینطور هم نیست که سخنگویان جریان حذف ظرفیت آنرا به شکل دروغین و بر خلاف آنچه واقعیت هست به نمایش می گذارند در نتیجه نه تعداد وکلا کم بوده و نه انحصاری در این خصوص وجود داشته و دارد بلکه دقیقا جریان عکس این وضعیتی هست که آنها آن را به نمایش گذاشته اند. علت و دلیل عدم مراجعه مردم به سمت وکلا و کارآموزان به خاطر کمی تعداد وکلا و کارآموزان یا گرانی بودن خدمات وکالتی از طرف وکلا و کارآموزان نیست. ضمن اینکه بنا به اوصاف مذکور وکلا برای اینکه بنوانند هزینه های ضروری و اولیه زندگی خودشان را تامین نمایند حتی با قبول کمتر از حد و میزان حق الوکاله های متعارف و مرسوم کارهای مراجعین را قبول می نمایند و پی گیری می کنند و نهایتا آنکه نهاد معاضدت کانون وکلا نیز در جهت ارائه خدمات رایگان و با کیفیت به مردم فعالبت های زیادی انجام می دهد.

 

مشکل از کجاست؟

حال که مشخص شد تعداد وکلا و کارآموزان کم نبوده و انحصاری در زمینه ارائه خدمات وکالتی از طرف وکلا وجود نداشته و ندارد و بالتبع قیمت خدمات وکالتی نیز در آن سطحی که سخنگویان جریان حذف ظرفیت از آن یاد می کنند نبوده پس علت اینکه مردم به سمت وکلا کمتر می آیند از کجا ناشی می شود؟ شاید یکی از دلایلش همین تبلیغت سوئی است که جریان حذف ظرفیت بر علیه صنف وکلا راه انداری نموده اند. چون طبق توصیفاتی که آنان از جامعه فعلی وکلا و کارآموزان به نمایش گذاشته شده است وکلا و کارآموزان باید یک عده افراد خودکامه و تمامیت خواه باشند که هیچ رقمه حاضر نیستند به خاطر اینکه رقیبی برای اوضاع و وضعیت کاری آنها ایجاد شود و قیمت ارائه خدماتشان پایین بیاید در مقابل آن ایستادگی می نمایند. خب مردم که از درون و شرایط معیشتی و وضع کاری آنها اطاعات دقیق ندارند و خیلی از آنها تحت تاثیر و شعاع این تبلیغات دروغین که در سطح گسترده در حال انجام شدن هست قرار میگیرند و هر کسی هم باشد حاضر نمی شود به چنین افرادی مراجعه کند. این عدم مراجعه بخاطر تبلیغات بسیار گسترده جهت داری هست که الان سالیان متمادی است از طریق  تلویزیون بر علیه جامعه وکلا در حال انجام شدن است که معمولا در فیلم ها و سریال ها وکلا را در قالب نقش شیطان، افراد شیاد و نادرست به جامعه معرفی می نمایند. قطعا علت  عدم مراجعه مردم کمبود تعداد وکلا و بالا بودن هزینه های وکالتی نیست چون اگر می بود ما الان نباید حتی یک نفر وکیل یا کارآموز بی کار و کم درآمد می داشتیم پس واهی و کذب بودن این امر واضح و مبرهن است اما علت می تواند همین تبلیغات سوء و دروغینی هست که علیه جامعه وکلا و کارآموزان در حال انجام شدن است .

 

پیشنهاد

به سخنگویان جریان حذف ظرفیت و همه افرادی که نگران تضییع شدن حقوق مردم در محاکم هستند پیشنهاد می شود اگر واقعا در هدف و مقصود خودشان صداقت دارند با توضیحاتی که داده شد باید پی به خطا و اشتباه خودشان  برده باشند و دست از اقداماتشان بردارند و عوض آنکه وکلا را افرادی خودکامه و خودخواه، شیاد و بی وجدان معرفی نمایند دست از این کارهای نادرست و ناصوابشان بردارند و در نطق ها و رسانه های خودشان فرهنگ مراجعه به وکیل و اهمیت و ضرورت این امر به مردم آموزش و تبلیغ بشود تا مردم ترس و واهمه ای نداشته باشند برای مراجعه به سمت و سوی وکلا و کارآموزان تا از این روش هم چالش و بی بهرگی مردم از خدمات وکالتی وکلا و کارآموزان مرتفع شود و هم اوضاع و وضعیت کاری و معیشتی صنف وکلا و کارآموزان تامین و کارسازی گردد.

 

محمدجواد محمدیاری

کارآموز وکالت

کانون وکلای دادگستری مرکز